Vodoměrné šachty

Vodoměrné šachty bývají umístěny na pozemku vlastníka připojeného objektu, jsou řešeny jako celoplastové nádrže, určené buď k obetonování nebo zásypu.

Funkčnost vodoměrných šachet:

Slouží k připojení určeného objektu k vodovodní síti, k uložení vodoměru, který měří spotřebu vody, zároveň rozděluje a určuje hranici vlastní přípojky s hranicí městské či obecní sítě. Zajišťuje možnost kompletního vypnutí vody připojeného objektu.

Standardní vybavení všech šachet:

 • Vlezový žebříček
 • Průchodky stěnou (na hadici), polyethylen průměr 32 (dle požadavku i jiný průměr)
 • Další výbava v návaznosti na jednotlivé typy šachet

Základní typy vodoměrných šachet setříděné dle podmínek jejich instalace.

I. VODOMĚRNÁ ŠACHTA – SPOŘIL

Vodoměrná šachta - spořil

Bez jakýchkoli konstrukčních prvků proti tlaku okolní zeminy a vody.

SÍLY MATERIÁLU:
DNO, STROP I OBVOD tvoří materiál PP síla 5 mm, nádrž obsahuje: průchodky stěnou, vlezový žebříček, komínek o výšce 30 cm, 4. ks venkovních žeber.

Podmínky pro instalaci: Uvedená šachta slouží pouze jako plastová vložka a musí být kompletně obetonována vodotěsným betonem. Okolí šachty musí být oddrenážováno. Strop šachty je nutno přebetonovat železobetonem.

II. VODOMĚRNÁ ŠACHTA – BETONÁŽ

Vodoměrná šachta - betonáž

Bez jakýchkoli konstrukčních prvků proti tlaku okolní zeminy a vody.

Uvedená šachta je vyrobena:
DNO z materiálu PP síla 8 mm,
STROP z materiálu PP síla 15 mm,
OBVOD tvoří materiál PP síla 5 mm,
nádrž obsahuje: průchodky stěnou opatřené kleštinami pro zábránění průniku okolní vody do šachty, vlezový žebříček, komínek o výšce 30 cm, vekovní vyztužovací límec, stojánek pod vodoměr.

Podmínky pro instalaci: Uvedená šachta se instaluje do výkopu, obetonování se provádí v síle 15 cm. Okolí šachty musí být oddrenážováno. Strop šachty doporučujeme betonovat.

III. VODOMĚRNÁ ŠACHTA – SAMONOSNÁ SKRUŽENÁ

Vodoměrná šachta - samonosná skružená

Odolná proti tlaku zeminy, případně spodní vody, bez nutnosti okolní betonáže. Samonosnost nádrže dokladuje statický výpočet formou konečných prvků s grafickým znázorněním postupného namáhání plastů.

A) Do míst bez výskytu spodní vody (max. hladina spodní vody ve výšce 40 cm nad dnem šachty).

Podmínky pro instalaci:
Skružená šachta SŠ 100, 120: Uvedená šachta se instaluje do výkopu, na betonový podklad. Obvod zasýpáme pískem nebo jemnou drtí. Šachta nesmí být BEZ výrobní doúpravy instalována v místě s výskytem spodní vody a dalším zatížením (pojezdové).

B) Do míst s výskytem spodní vody (hladina spodní vody až do výše hlavního těla nádrže - tzn. 30 cm pod terénem).

Odolná proti tlaku zeminy a vody do výše stropu šachty bez nutnosti okolní betonáže.

Vodoměrná šachta - samonosná skružená

Samonosnost nádrže dokladuje statický výpočet formou konečných prvků s grafickým znázorněním postupného namáhání plastů.

Podmínky pro instalaci:

Skružená šachta SŠ 100, 120 určená do míst s výskytem spodní vody: Uvedená šachta se instaluje do výkopu, na betonový podklad. Obvod zasýpáme pískem nebo jemnou drtí, kterou mírně hutníme. na strop šachty můžeme použít prohozenou zeminu bez hutnění. Do takto osazené šachty, která je technologicky vybavena pro úpravu do spodní vody, provedeme na tuto úpravu vnitřní dobetonování dna do výše 12 cm. hladina spodní vody může být po uvedené úpravě do výše stropu šachty.

Samonosné šachty jsou vyrobeny: DNO z materiálu PP síla 15 mm, STROP z materiálu PP síla 15 mm, OBVOD tvoří materiál PP síla 8 mm, který je vyztužen venkovními límci, které zajišťují stabilitu a pevnost nádrže pro možné osazení bez betonáže. Šachty určené do spodní vody obsahují navíc technologické výrobní úpravy pro možné použití do spodní vody. Nádrž obsahuje průchodky stěnou opatřené kleštinami pro zábránění průniku okolní vody do šachty, vlezový žebříček, komínek o výšce 30 cm, vekovní vyztužovací límec, stojánek pod vodoměr.

Garance kvality šachet

 • Námi nabízené vodoměrné šachty jsou vyráběny z čistého materiálu zaručující 100 % pevnost a svařitelnost.
 • Opracování tohoto materiálů je prováděno proškolenými technology a Evropskými svářeči vlastnícími svářečské průkazy na CNC automatech zajišťující téměř 100 % pevnost ve sváru. Na veškeré výrobky vlastníme Stavebně-technická osvědčení a Certifikáty.
 • Návrh použitého materiálu vychází ze statických výpočtů obsahujících vliv na váhu a tlak okolní zeminy, vliv a výšku spodní vody při prázdné šachtě a v neposlední řadě i grafová znázornění zatížení šachet v jednotlivých místech.
 • Ve výrobním provozu podléhá výroba šachet četným kontrolám (kontrola vstupního materiálu, kontroly v průběhu výroby, výstupní kontroly, zkoušky vodotěsnosti nádrže).

Typové varianty šachty

Námi vyráběné šachty jsou jednotlivě navrženy do různých místních podmínek v návaznosti na zatížení šachty. Tyto typy jsou vyráběny na základě statických výpočtů nikoli na samovolném zvážení vedení firmy.

Dle podmínek v místě instalace:

 • bez výskytu spodní vody nad základovou desku a bez tlaku okolní zeminy
 • bez výskytu spodní vody, ale s vlivem tlaku okolní zemin
 • S výskytem okolní nebo spodní vody nad základovou desku a s vlivem tlaku okolní zeminy

Dle kontrukce šachet:

 • Nesamonosné – na trhu často označovány jako samonosné s nutným obetonováním nebo jiným statickým zajištěním
 • Samonosné – bez nutnosti obetonování

Prostornost šachet

Dostatečné rozměry pracovního prostoru umožňují práci i s potrubním systémem větších průměrů. Je nutné brát v úvahu, že údržba a úprava vodoměrů v šachtách o průměru 50 cm je téměř nemožná. Průměry šachet jsou standardně 100, 120 a 150 cm na základě požadavku je možné vyrobit průměr dle přání zákazníka, v návaznosti na průměr šachet je možné využít jednu šachtu k instalaci více vodoměrů. Hloubky šachet mohou být též upraveny dle přesného požadavku zákazníka.

Výbava šachet

 • Vstupní komínek: Průměr vstupního komínku je standardně 60 cm a v základní výbavě obsahuje plastový dekl. Komínek je přizpůsoben pro možnou dodatečnou instalaci roznášecí desky s typovým poklopem (betonový, litinový), toto je určeno do míst s větším zatížením (chodníky, parkovací zóny, vjezdy do garáží apod.) Víčko vstupního komínku je vyrobeno z materiálu opatřeného UV stabilizací.
 • Vstupní žebříček: Šachty jsou vybaveny plastovými žebříky pro pohodlný a bezpečný vstup do šachet.
 • Potrubní systém: Prostupy potrubí jsou řešeny mechanickými spojkami, které jsou vylepšeny rovnacími prvky.
 • Podpěra pod vodoměr
 • Konstrukce šachty a její vyztužení – vysoká mechanická pevnost šachet je zaručena vyztužením, výbavou a výrobním provedením jednotlivých typů v návaznosti na jejich zatížení.

© 2019, Vodohospodářské služby RT, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑